Festival „Treffpunkt: kontakt“ - Dny|kultury|kreativity Plzeň 22. - 24. dubna 2022

 

Závěrečná akce projektu "kultur|kontakt|kreativ" naplní partnerství mezi městy Plzeň a Regensburg kulturou a osobními vazbami mezi umělci z obou stran hranice.

Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert.  Vstup je zdarma!

A protože při tanci vyhládne a k chuti přijde i nějaké to dobré pití, počítá se s českými i bavorskými pochutinami a napěněným pivem, a to nejen plzeňským. Chybět nebudou ani oblíbené bavorské tupláky.

Program myslí i na dětské návštěvníky a ty, kdo pivu neholdují. Představí se mladí tvůrci, kteří se v rámci rezidenčního programu zúčastnili několikatýdenních výjezdů do sousední země. Během tří let trvání projektu to bylo 22 rezidentů tvořících v nejrůznějších žánrech – od hudebníků, fotografů, přes výtvarné umělce a spisovatele až po performery.

 

PROGRAM FESTIVALU:

PDF ke stažení zde.

Pátek 22. 4.

 

16:00-18:00 Autobusová hala | koncert 

Amatovka: Česká dechovka pěkně od podlahy hned na úvod festivalu.

 

16:00-18:00 Atelier | filmová projekce

dokumentární filmy ZWICKL: Dokumentární film Generace "N": DEUTSCHBÖHME a rozhovor s režisérkou Veronikou Kupkovou. Film, který vznikl během roku 2016 ve spolupráci česko-německo-ruského týmu, dává prostor pamětníkům poválečných událostí ze Sudet a zkoumá osudy vysídlených českých Němců i těch, kteří v Československu po r. 1945 zůstali. Film byl oceněn Česko-německou novinářskou cenou (2017) a Cenou poroty Mezinárodního filmového festivalu Německa (2018).

 

18:15-19:30 kavárna & Truhlárna & Rampa | vernisáže výstav uměleckých rezidentů

Výtvarní umělci, kteří během našeho projektu absolvovali rezidenci v sousední zemi, představují svá díla v jedinečné kolekci.

 

18:30-19:30 Autobusová hala | koncert

Electric Therapy: Plzeňská rocková kapela, která vznikla jako projekt dvou kytaristů skupiny Alice Dana Bárty: Martina Střesky a Lumíra Václavíka. Její základní filozofií je hrát převzaté skladby, které na ně měly během jejich více než 25leté hudební kariéry zásadní vliv. 

 

19:30-20:30 Atelier | scénické čtení

"Být mrtvý je nuda": Spisovatelka a dramatička Jana Micenková vytvořila během svého rezidenčního pobytu v Regensburgu text na základě rozhovorů s bavorskými důchodci. Zachycuje názory a vzpomínky starší generace a zároveň autorčiny dojmy z města. Koláž pocitů ilustrují úryvky z deníku a rozhovorů, genius loci, výroky slavných bavorských osobností nebo básně.

Námět, scénář, režie: Jana Micenková

Herci: Rosťa Trtík, Daniel Možnar, Maria Leherová

 

20:00-21:30 Autobusová hala koncert

David Gramberg: Bavorský indie singer dobyl mnoho pódií po celém Německu díky svým hudebním experimentům s různými žánry, nástroji a zvuky.

 

21:30-22:30 kavárna koncert

The Komets: Mezi letní lehkostí a podzimním sněním... bavorští The Komets k nám připlují přes melancholické kopce na příjemně pomalé indie vlně.

 

22:30-00:15 Autobusová hala koncert

The Sensational Skydrunk Heartbeat Orchestra: Stejně jako duben si tato bavorská kapela dělá, co chce. Jejich melodie a beaty se nezastaví u žádného stylu. Akordeon a dechy ještě nikdy nezněly tak napínavě!

 

00:15-1:00 Autobusová hala DJ party

DJ Ladin: Páteční noc uzavře DJ, abyste se těšili na druhý den!

 

Sobota 23. 4.

 

10:30-12:00 Autobusová hala | koncert

Orchestr ZUŠ B. Smetany: Moderní i klasický repertoár a filmové melodie v podání velkého žákovského orchestru z Plzně.

 

12:30-14:15 Autobusová hala | koncert

Rüscherl Muse: Hornofalcká dechová kapela hraje od podlahy bavorské i české šlágry.

 

13:00-14:00 sraz na nádvoří | prohlídka města

Interaktivní prohlídka města „Zažij Plzeň!“ vytvořená Koordinačním centrem česko-německých výměn mládeže Tandem.

 

13:00-17:15 Atelier | filmová projekce

dokumentární filmy ZWICKL: Schwandorfský festival dokumentárního filmu přiváží do Plzně dokumentární pásma s genderovou a ekologickou tematikou - O mužích a ženách a O přírodě a lidech.

 

13:30-15:00 kavárna koncert

Vibestones: Jazzové trio hrající zejména známé jazzové standardy. Zajímavou zvukovou barvu vytváří neobvyklý nástroj vibrafon spolu s kytarou a kontrabasem.

 

14:45-15:45 Autobusová hala koncert

4+1: Zářivá mosaz, hbité dřevo a vibrující struny. Neobvyklé? Ano! Slibné? Rozhodně! S tubou, baskřídlovkou, dvěma klarinety a harfou hrají hudebníci bavorské lidovky v celé své kráse. Valčíky k pohoupání, polky, které neudrží vaše nohy v klidu a bavorské písně s hudebním nádechem: vše, po čem srdce lidové hudby touží. 

 

15:45-16:30 kavárna koncert

Žofie Kašparová & Kieren Alexander: Smršť kreativity a improvizace z tanečních parketů Brazílie, festivalů na Balkáně a energických jamů Švédska. Kieren (akordeon) a Žofie (flétna) představují spojení autorských kompozic i balfolkových hitů ve vlastních neotřelých aranžích a tradice v novém světle.

 

16:15-17:15 Autobusová hala | koncert

Moodshake: Ten nejlepší hudební koktejl ve stylu funk a jazzfusion z Plzně!

 

17:15-17:45 kavárna koncert

Jodelix: První pražská jódlovací hudební skupina, která s vtipem a šarmem hraje švýcarské lidové písně z hor, plné humoru, lásky a kravské romantiky.

  

18:00-19:45 Autobusová hala | koncert

Scotty Bullock Trio: Jsou jen tři, ale svým "Rawk'n'rollem" nadělají mnoho muziky a zaplní taneční parket.

 

18:00-19:00 kavárna koncert

Pioneers of Space: Pionýři prostoru - multimediální umělci z atelieru Multilab Sutnarka vytváří audiovizuální performance. Kombinují modulární systémy s klasickými hudebními nástroji, doplněné o improvizované texty, atmosféru produkce pak dotváří lightdesign či videoprojekce. Tentokrát v doprovodu excelentního regensburského bubeníka Gerwina Eisenhauera!

 

19:30-20:30 kavárna diskuze

Artist Talks: 22 uměleckých rezidentů z Česka a Bavorska poreferuje o svých zkušenostech z pobytu v sousední zemi, kde čerpali inspiraci a navazovali přeshraniční kulturní propojení. Poslechněte si historky veselé i dojemné a zjistěte, jestli by taková stáž nebyla náhodou třeba i něco pro vás...?

 

20:30-21:30 Autobusová hala | koncert

1/2Rebel: Plzeňská kapela osloví všechny milovníky country a rocku svým zajímavým pojetím obou žánrů.

 

21:15-22:00 kavárna koncert

Zweifel & Caecilia: Valentin Penninger (živá elektronika, housle, zpěv) a Michael Dwumoh (elektrická kytara, zpěv) hrají společně jako Zweifel and Caecilia od roku 2017. Do svých písní zapojují prvky z různých hudebních tradic a vytvářejí tak nové kontexty. Zvukově je to vyjádřeno směsí elektroakustických beatů, sféricky melancholických zvukových krajin, improvizované instrumentální hry a komentujících textů, přičemž nálada může být jakákoli, od meditativní přes uvolněnou až po taneční. 

 

22:00-23:00 Tržnice Performance

Jakub Krejčí: KittyChaosPlanet : Audiovizuální představení zavede diváky na pomezí virtuálního a reálného světa, imaginativních fantazijních krajin a intuitivních myšlenkových prostorů. Rezidenční umělec J. Krejčí kombinuje modulární hudební programování s žánry interaktivní audiovizuální performance, live cinema a zvukové performance. 

 

22:15-01:00 Autobusová hala koncert

The Heimatdamisch: Chvíli se tváří jako bavorská dechovka, v mžiku a klidně uprostřed skladby to rozjedou do rockového nářezu. Nejpopulárnější party-band z Bavorska zahraje v Plzni již podruhé!

 

 

Neděle 24. 4.

 

10:00 -17:00 výtvarné workshopy pro děti, česko-německá jazyková animace Koordinačního centra Tandem, dětský koutek s česko-německou školkou Junikorn, prezentace institucí činných v česko-německých projektech

 

11:00 divadelní představení "Grimm aneb Marchen pohádky z von Gurkentopfu" skupiny A BASTA!

 

13:00 hudební vystoupení Flaškinetu

 

Program festivalu ve formátu PDF si můžete stáhnout zde.

 

Partneři