Uplynulé

Rozhovor s rezidenčními umělci Pavlem Liškou a Ondřejem Líbalem

Regensburg | 13. 02. 2022

Multimediální umělci Pavel Liška a Ondřej Líbal spolupracovali již na různých společných projektech. Pavel Liška realizoval řadu instalací a výstav. Zaměřuje se zejména na interaktivní tvorbu a animaci, scénografii, ilustrace, světelné instalace a pohyblivé umění. Zvukový umělec Ondřej Líbal se specializuje na oblasti experimentálních audio nahrávek, zvukových instalací, postprodukce a živé hudby na zařízeních Roland AIRA, jako jsou syntezátory, samplery, loopery nebo modulátory Eurorack. Umělci si svou rezidenci rozdělili na dva pobyty a strávili tak 2 týdny v Regensburgu v srpnu a poté dalšího 1,5 týdne od října do listopadu 2021.


Rozhovor s rezidenční(m) umělkyní/umělcem Tintin Treutwein

Plzeň | 20. 12. 2021

Tintin Treutwein je hudebník a učitel(ka) harfy z Regensburgu. Navštěvoval(a) profesionální hudební školu v Plattlingu a poté studoval(a) hudbu a média se zaměřením na harfu v Düsseldorfu. V průběhu let si do sbírky přidal(a) celou škálu harf. Počínaje českou hákovou harfou, cestovním nástrojem, až po tyrolskou harfu a koncertní harfu: tento nástroj a jeho mnohostranný zvuk si prostě zamiloval(a)!


Rozhovor s rezidenční umělkyní Barbarou Muhr

Plzeň | 14. 12. 2021

Barbara Muhr (* 1988 ve Straubingu) vystudovala výtvarné umění a dějiny umění v Regensburgu. Její umělecké zaměření je figurativní malba a grafika. Od roku 2017 jí podporuje Nadace umění a kultury Oswalda Zitzelsbergera s ateliérem v Künstlerhaus Andreas-Stadel. Mimo jiné obdržela kulturní propagační cenu města Straubing a pasovskou cenu tří zemí za „mladé umění“. Kromě své umělecké práce na volné noze je od roku 2021 také stážistkou v Mathildenhöhe Institute v Darmstadtu. V Plzni tvořila na přelomu listopadu a prosince 2021.


Modelářský workshop pro české a německé studenty průmyslového designu v Plzni

Plzeň | 17. - 19. 11. 2021

V polovině listopadu se v Plzni konal dvoudenní workshop modelování na Fakultě umění a designu Ladislava Sutnara v Plzni. Zúčastnilo se osm studentů průmyslového designu z OTH Regensburg, kteří vypracovali návrhy na téma „Mobilní domy“. Spolu s produktovými designéry z Plzně se účastníci mohli ponořit do různých modelovacích technik a vystavit své výsledky na Pilsen design week 2021.


Rozhovor s rezidenční umělkyní Janou Micenkovou

Regensburg | 25. 10. 2021

Jana Micenková je spisovatelka, která vystudovala FAMU v Praze, obor scénaristika a dramaturgie. Debutovala sbírkou povídek Sladký život (2017), která byla nominována na slovenskou literární cenu Anasoft litera. V roce 2021 jí vyšla druhá kniha, psychologický román s názvem Krev je jen voda. Věnuje se i filmové, divadelní a rozhlasové tvorbě. Na rezidenci v Regensburgu dělala interview se seniory, které zpracovala do literárně- dramatické podoby.Sketchingový workshop s Paulem Tuttasem

Plzeň | 29. 09. 2021

Během kreativního workshopu ve středu 29. 9. 2021 Paul provede účastníky Plzní. Zapojení je vítáno! Objevte slavná i skrytá místa města s perem a skicářem.


Rozhovor s rezidenčním umělcem Jonasem Höschlem

Plzeň | 13. 09. 2021

Jonas Höschl je fotograf, pocházející z Regensburgu – partnerského města Plzně. Studuje na umělecké škole v Mnichově a v Norimberku. Umělecké rezidence projektu kultur kontakt kreativ se zúčastnil během dvou týdnů v srpnu 2021, které strávil poznáváním Plzně a české mediální scény.


Meet the Artist: Zweifel und Caecilia - Koncert

Plzeň, DEPO2015 | 08. 09. 2021

😉 "Zweifel und Caecilia" je skupina, kterou tvoří Michael Dwumoh (elektrická kytara, zpěv) a Valentin Penninger (živá elektronika, housle, zpěv). Ve středu 8. září 2021 kapela zahraje několik skladeb a promluví o tom, jak se jejich práce změnila a rozšířila před a během třítýdenního rezidenčního pobytu v Plzni.


Rozhovor s výtvarnicí Soňou Brabencovou

Regensburg | 02. 09. 2021

Plzeňská grafička Soňa Brabencová strávila od července do srpna 2021 2,5 týdne v rámci bavorsko-českého rezidenčního programu kultur | kontakt | kreativ v partnerském Regensburgu. Hned od svého příjezdu vstoupila do tvůrčí interakce a zúčastnila se umělecko-kreativního Dne MišMaš na půdě bývalých kasáren Prinze Leopolda. Svým workshopem „Fleckenkunst“ povzbudila zájemce všech věkových kategorií, aby své kreativitě nechali volný průběh.


Rozhovor s rezidenční umělkyní Andreou Ziegler

Plzeň | 18. 08. 2021

S německou umělkyní Andreou Ziegler jsme se potkaly zhruba v polovině její rezidence v Plzni. Využily jsme příležitosti sejít se v Depu během víkendové akce Street Food Market, kam zavítaly desítky lidí užít si neděli s dobrým jídlem na nádvoří Kreativní zóny.


ClayModellingový Workshop pro studenty průmyslového designu v Plzni

Plzeň | 14. - 15. 07. 2021

Po dva dny, od 14. do 15. července 2021, budou dva vedoucí workshopu Jan KORABEČNÝ a Lukáš MELICHAR z Ateliéru průmyslového designu SUTNARKA doprovázet dvanáct studentů z Regensburgu a dalších studentů z Plzně při přeměně svých dvojrozměrných skic na haptické, třídimenzionální hliněné modely. Vhodný úkol předem stanoví Jan KORABEČNÝ, vedoucí ateliéru produktového designu SUTNARKA na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni.


Rozhovor s rezidenčním umělcem Jakubem Krejčím

Regensburg | 11. 05. 2021

Jakub Krejčí je mediální umělec, absolvent Centra audiovizuálních studií na FAMU, kde nyní působí na pedagogické a výzkumné pozici, zároveň pracuje na volné noze. Ve své práci zkoumá využití game enginu v umělecké tvorbě, virtuální realitu a zvukovou tvorbu. Během rezidence rozvíjel svůj performativní audiovizuální projekt „Kitty Chaos Planet“.


Rozhovor s rezidenčním umělcem Honzou Chabrem

Regensburg | 27. 11. 2020

Honza Chabr je absolventem ateliéru Grafický design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU. Tvoří komiksy, herní design, knižní ilustrace i obsah pro sociální média. Na třítýdenní umělecké rezidenci v Regensburgu si splnil dětský sen a vytvořil vlastní deskovou hru.


Rozhovor s rezidenční umělkyní Nelou Bártovou

Regensburg | 21. 11. 2020

Nela Bártová je studentka Ateliéru sochařství 2 FaVU VUT v Brně. V září 2020 strávila tři týdny v Regensburgu na česko-bavorské umělecké rezidenci projektu kultur|kontakt|kreativ. Ačkoliv původně plánovala udělat pouze instalaci na zeď, nakonec v rámci jejího pobytu vznikly kromě instalace s názvem „Go deep, but not really deep“ i další objekty a krátké video. Obecně ve svých dílech Nela zpracovává témata týkající se člověka ve vztahu k přírodě a jeho fungování v současném světě. V průřezu její tvorbou se objevují prvky koláže, které využívá v různorodých formách, především v kombinaci médií, se kterými pracuje.


Rozhovor s rezidenční umělkyní Žofií Kašparovou

| 10. 11. 2020

Žofie Kašparová je hráčka na flétnu, basklarinetistka, skladatelka a učitelka hudby z Prahy. Vzdělání v mnoha různých žánrech (západní klasická hudba, jazz, švédská tradiční hudba, orientální hudba, balkánská hudba a další) z ní dělá všestrannou hudebnici. Vlastní komponovaná hudba je kontemplativním světem snů ovlivněným západním minimalismem, orientálními rytmy a skandinávskou lidovou hudbou. V Regensburku strávila dva týdny na podzim 2020.


Rozhovor s rezidenčními umělci Jonasem a Lisou Langbeinovými

Plzeň | 28. 10. 2020

Sourozenci Jonas a Lisa Langbeinovi jsou studenti umění na Univerzitě Regensburg a zároveň dva z pěti bavorských umělců, kteří byli v roce 2020 vybráni na rezidenční pobyt v DEPO2015 v rámci projektu kultur|kontakt|kreativ. Celkem v září v Plzni strávili 12 dní, než museli vzhledem ke zhoršující se pandemické situaci svůj pobyt přerušit, ale plánují se ke svému projektu vrátit na další 3 týdny na jaře příštího roku.


Rozhovor s rezidenční umělkyní Mariou Schweiger

Plzeň | 17. 10. 2020

Maria Schweiger (*1999) je studentka Průmyslového designu na univerzitě v Regensburgu a zároveň jedna z pěti bavorských umělců, kteří byli letos vybráni na rezidenční pobyt v DEPO2015 v rámci projektu kultur|kontakt|kreativ.


Projektová laboratoř ONLINE: "Artist-in-DIGITAL-residence: Digitální platformy pro umělecké a kulturní výměny"

online | 17. - 24. 04. 2020

V rámci EU projektu „Kultur|Kontakt|Kreativ“ vás zveme jménem DEPO2015 spolu s kulturním odborem města Regensburg a organizací Clustermanagement kulturních a kreativních průmyslů města Regensburg ve dnech 17. a 24. dubna 2020 na dva půldenní, na sebe navazující online semináře. Naše Projektová laboratoř: ONLINE hodlá prozkoumat možnosti virtuálního prostoru pro přeshraniční umělecké a kreativní projekty se zaměřením na kreativní umělce z Regensburgu a Plzně.


Česko-bavorský rezidenční program s "matching programem"

Regensburg | 01. 01. - 31. 12. 2020

Hledáme studenty/ky, absolventy/ky, mladé umělce všech tvůrčích oborů (výtvarné umění, múzické umění, hudba, literatura, architektura, design, řemeslo, „maker“ – tvorba) na uměleckou rezidenci v Regensburgu.


Projektlabor: Peace Wall

Plzeň | 13. - 16. 11. 2019

Třicet let od sametové revoluce jde oslavit doslova kreativně. Pod vedením předního bavorského umělce Juliana Vogela má veřejnost možnost tvořit "Peace Wall", tedy zeď míru, a to v plzeňské Fresh Air Gallery, tedy lokalitě mezi Purkyňovou a Harantovou ulicí, každý den od 12. do 16. listopadu mezi 10:00 a 17:00.


Fotografický workshop Projektlabor:FOTOGRAFIE 5.10.2019

Železná Ruda, Špičák | 05. 10. 2019

K Projektlabor:FOTOGRAFIE jsou pozváni fotografové a fotografky všech úrovní – od profesionálů po amatérské nadšence, kteří mají chuť podniknout fotografickou expedici do příhraničí. Akce se koná v sobotu 5. října 2019. Odjezd je z Plzně od DEPO2015 (Presslova 14) v 8:00, návrat se předpokládá kolem 19:00. Účast ani cesta nejsou zpoplatněny. Počet účastníků je omezen na deset z Čech a deset z Bavorska. Po celou dobu bude k dispozici tlumočník.


5. Síťovací setkání v Regensburgu, 1. 12. 2018

Regensburg | 01. 12. 2018

V sobotu 1. prosince 2018 se uskutečnilo v Regensburgu již páté Bavorsko-české síťovací setkání . Jednalo se zároveň o poslední networking na německé straně v rámci projektu EU "Bavorsko-česká kulturní platforma".


4. setkání k síťování v Plzni 19. 10. 2018

Plzeň DEPO2015 | 19. 10. 2018

V rámci projektu Česko-bavorská kulturní platforma TREFFPUNKT zveme kulturní aktéry, spolky a instituce, aby se navzájem inspirovali a pochytili tipy a triky z praxe na druhé straně česko-bavorské hranice.


3. Setkání k síťování v Regensburgu, 16.6.2018

Regensburg | 16. 06. 2018

Již třetí síťovací setkání se bude věnovat marketingu v kultuře a komunikaci s veřejností. Jistě bude ale i čas na seznámení se s kulturními aktéry ze sousední země či rozvíjet již stávající kontakty.


Výlet z Bavorska do Plzně 25. 11. 2017

Plzeň | 25. 11. 2017

Naše bavorské přátele čekalo na exkurzi do Plzně setkání s enfant terrible české architektury Adolfem Loosem, moderním pojetím kulturních průmyslů v industriálním areálu DEPO2015 a do toho samozřejmě i prohlídka města, i když ne úplně klasická.


Poznávací cesta do Regensburgu

Regensburg | 12. 11. 2017

Navštívit ateliéry místních umělců, prohlédnout si městský projekt centra pro kreativní průmysly Degginger a diskutovat s jeho manažerem Sebastianem Knoppem o kulturním clusteru se do Regensburku v sobotu 11. 11. 2017 vypravily tři desítky zájemců z Plzně.


2. Setkání k síťování v Regensburgu, 16.9.2017

Regensburg | 16. 09. 2017

Na padesát kulturních aktérů se v sobotu 16. 9. 17 potkalo v Regensburgu na druhé síťovací konferenci v rámci Česko-bavorské kulturní platformy. Na programu byla výměna zkušeností, příklady dobré praxe kulturních projektů, vymýšlení nových témat pro spolupráci, ale i hravá česko-německá jazyková animace.


Zahajovací konference k Česko-bavorské kulturní platformě

PLZEŇ | 15. 05. 2017

V pondělí 15. května 2017 se do Plzně sjely desítky německých i českých hostů na zahajovací konferenci k projektu Česko-bavorská kulturní platforma, která si klade za cíl dávat dohromady umělce a osoby činné v kultuře a přispívat k přeshraniční kulturní spolupráci. Takzvaného "Netzwerktreffen" v Návštěvnickém centru Plzeňského Prazdroje se zúčastnila zhruba stovka přihlášených.

Partneři