Poznávací cesta do Regensburgu

Navštívit ateliéry místních umělců, prohlédnout si městský projekt centra pro kreativní průmysly Degginger a  diskutovat s jeho manažerem Sebastianem Knoppem o kulturním clusteru se do Regensburku v sobotu 11. 11. 2017 vypravily tři desítky zájemců z Plzně.

Šlo převážně o zástupce nezávislé kulturní scény, kteří si chtěli obhlédnout prostory nebo domluvit konkrétní spolupráci s tamními umělci. V třípatrovém „Domě Andreas-Stadel“ , bývalé historické solnici, na ně čekalo 13 regensburských protějšků, aby jim ukázali své ateliéry a představili svou práci. Od sochaře, přes malíře, fotografku, módní návrhářku či tiskařku, až po řezbáře, jmenovitě: Katharina Tenberge, Roland Holzer, Christina Kirchinger, Barbara Muhr, Markus Genzwürker, Jasmin Lehmer, Luzie Gerb, Stefan Fromberger, Tania Bose, Alexander Rosol, Heidrun Seiboth, Lena Schabus a Christiane Settele.

Po prohlídce ateliérů nás čekal oběd. Zatímco dle české tradice se ten den podává svatomartinská husa, my dostali na stůl pokrmy vskutku netradiční. Pod heslem „Bayern trifft Moderne“ nám obsluha restaurace v přízemí kulturního centra Degginger servírovala namísto piva chmelovou limonádu, bavorskou sekanou podávanou v hamburgeru, či smažené sýrové krokety.

Následně jsme se dozvěděli o fungování Deggingeru, což je projekt města Regensburg na podporu kreativních průmyslů, přímo od jeho šéfa Sebastiana Knoppa. Mile nás překvapil konstatováním, že jedním ze vzorů pro jejich činnost je i plzeňská Kreativní zóna DEPO2015. Regensburg naopak může být inspirací založením kulturního clusteru, působícím v celkem 12 oblastech (film, hudba, design, výtvarné umění, divadlo, fotografie atd.), do kterého se zapojují i místní firmy.

Na závěr účastníky čekala rychlá prohlídka několika kulturních stánků ve městě.

Za necelé 2 týdny se odehraje druhá část exkurze, a sice z Bavorska do Plzně.  

 

Partneři