Rozhovor s rezidenční(m) umělkyní/umělcem Tintin Treutwein

Tintin Treutwein je hudebník a učitel(ka) harfy z Regensburgu. Navštěvoval(a) profesionální hudební školu v Plattlingu a poté studoval(a) hudbu a média se zaměřením na harfu v Düsseldorfu. V průběhu let si do sbírky přidal(a) celou škálu harf. Počínaje českou hákovou harfou, cestovním nástrojem, až po tyrolskou harfu a koncertní harfu: tento nástroj a jeho mnohostranný zvuk si prostě zamiloval(a)!

Jak se ti líbilo na umělecké rezidenci v Plzni?

Město Plzeň se mi moc líbilo. I přes pandemii bylo v nabídce hodně kultury: výstavy, divadla, koncerty. Plzeňany považuji za přátelské, otevřené lidi. Moje znalost českého jazyka bohužel není příliš dobrá, ale dorozuměla jsem se anglicky, německy a v případě potřeby i posunky.

Kdo byl tvým matching partnerem a jak probíhala spolupráce?

Mým partnerem byla kapela Gutta, skupina hrající středověkou lidovou hudbu. Spolupráce byla skvělá a s kapelou jsem si velmi rozuměla, jak osobně, tak hudebně. Další organizace na místě byla také bezvadná.

Představíš nám svůj rezidenční projekt?

Můj projekt je o poznávání lidové hudební scény v Plzni a jejích hudebníků. S kapelou Gutta jsem potkala tři skvělé muzikanty, se kterými jsem mohla dělat hudbu. Členové hrají hned na několik nástrojů: bicí a zpěv, kytara a mandolína, housle a hurdiska. Společně jsme vypracovali malý koncertní program a přearanžovali písničky z repertoáru kapely. Naučil(a) jsem se díky tomu nové kousky a taky trochu češtiny. Na závěr mé rezidence jsme náš koncertní program veřejně představili.

Čím tě rezidence obohatila?

Myslím si, že umělecké rezidence jsou skvělým programem, který přiblíží Regensburg a Plzeň a jejich obyvatele. Vyměňujete si nápady a učíte se jeden od druhého. Mně osobně to dalo velký náhled do plzeňského kulturního života. Nejvíce ze všeho oceňuji známosti, které jsem navázala, zvláště s vřelými lidmi v kapele Gutta. Dohodli jsme se, že zůstaneme v kontaktu a znovu si zahrajeme, až bude příležitost, ať už v Regensburgu nebo Plzni.

 

 

 

Partneři