Rozhovor s rezidenční umělkyní Andreou Ziegler

Andrea Ziegler v Plzni strávila dva týdny na konci července, které věnovala prozkoumávání města a rozhovory s místními. S programem uměleckých rezidencí má bohaté zkušenosti – na „zkušenou“ vyjela už třeba do Drážďan nebo Bremerhaven. Může tak Plzeň srovnat s jinými průmyslovými městy, anebo s Hamburkem, kde momentálně studuje na umělecké škole. Tam má i vlastní galerii, kde se prodávají její umělecká díla.

Andreo, jak se ti v Plzni líbí a co tě tu zaujalo?

V Plzni jsem byla několikrát už dřív, především v souvislosti s Evropským hlavním městem kultury. Myslím, že je to zajímavé město. Je o hodně jiná než česká města v příhraničí, která dobře znám (Planá, Tachov, Cheb), i než Praha, kam ráda jezdím. Fascinuje mě fenomén Ameriky tady v Plzni. Nikde jinde jsem se nesetkala s tím, že by historie osvobození byla tak viditelná.

Jací jsou Plzeňané?

Ve svém zkoumání narážím bohužel na jazykovou bariéru, což jsem nečekala. Jsem zvyklá na to, že anglicky se domluvím skoro všude, a tady často s němčinou ani angličtinou nepochodím. Učím se sice česky, ale na konverzaci to zatím není (smích). S pár lidmi jsem si ale dobře popovídala. Moc milá je i moje mentorka Věra Knetlová (plzeňská umělkyně, pozn. red.). Je jedno, kde jsem, nakonec stejně vždycky dojdu k tomu, že lidi jsou všude stejní!  

Nenašla jsi žádný rozdíl mezi tím, jak se chovají lidi tady a jak u vás, za hranicemi?

Jiné jsou určité zvyklosti, třeba to, že tady většina lidí vyráží ven v partě nebo minimálně ve dvou. Na jednotlivce v restauraci, kavárně nebo na akci jsem skoro nenarazila. Anebo že v neděli máte většinu restaurací a obchodů zavřených. To je v Německu jiné.

A na co se lidí ptáš, když najdeš někoho k rozhovoru?

Zajímá mě třeba, kde tráví víkendy, kam v Plzni rádi chodí, nebo jestli se tu cítí bezpečně. To je totiž téma, které se hodně liší ve vnímání cizinců a místních obyvatel. Často panují předsudky vůči českým městům. Anebo se lidé ve svém městě cítí ohrožení cizinci a přivandrovalci, i když třeba žádná kriminalita v tom místě není.

O čem je tvůj projekt tady?

Pokračuji ve své diplomové práci „Na hranici“, která se soustředí na fiktivní kartografii. Své poznatky dokumentuji výšivkou, ale pracuji i se skicami a psanými poznámkami a fotkami.

Co bude výstupem tvojí rezidence?

Ještě během mého času tady proběhne setkání Meet the Artist s veřejností, kde představím svůj Work-in-Progress (pozn.red: konalo se 9.8.2021 v Depo2015, fotky z akce najdete níže). A pak chystám výstavu na festival příští rok v DEPO2015 (pozn.: Treffpunkt-Kontakt festival 21.-24. dubna 2022).

Partneři