Rozhovor s rezidenční umělkyní Mariou Schweiger

Maria Schweiger (*1999) je studentka Průmyslového designu na univerzitě v Regensburgu a zároveň jedna z pěti bavorských umělců, kteří byli v roce 2020 vybráni na rezidenční pobyt v DEPO2015 v rámci projektu kultur|kontakt|kreativ. 

Jak dlouho jsi pobyla v Plzni a byla to tvoje první návštěva?

Celkem jsem v Plzni strávila 16 dní. Předtím jsem tady byla jednou na víkend. O Plzni jsem slyšela v rámci svého studijního projektu, kdy jsem prezentovala na festivalu Treffpunkt spolu se svými spolužáky z kurzu průmyslového designu v OTH Regensburg. Tehdy jsem se dozvěděla i o Evropském hlavním městě kultury roku 2015.

Ve své přihlášce píšeš, že by ses chtěla stát součástí rozvoje německo-české komunity v oblasti kreativního průmyslu / designu. Povedlo se?

Podařilo se mi to, protože jsem strávila spoustu času s českými umělci z Depa a dobře jsme spolu vycházeli. Nyní je samozřejmě důležité zůstat dál v kontaktu, což bych moc ráda!

Tvůj plzeňský mentor byl student ilustrace na FDULS v Plzni Josef Sedlák, známý pod uměleckým jménem Akrobad (red. pozn.: spoluzakladatel komiksového magazínu XRXMAG). Co všechno jste spolu podnikali?

Společně jsme šli do zoo, stříkali graffiti, potkali jsme se ve městě, abychom společně kreslili a pili pivo. Vlastně jsme chtěli jít také na univerzitu, ale už jsme to kvůli Covidu nestihli.

Můžeš ve stručnosti představit svůj projekt?

Vlastně jsem neměla konkrétní projekt. Mým cílem bylo zlepšit své kreslicí schopnosti. Nechala jsem se inspirovat Plzní a hodně jsem kreslila. Myslím, že jsem se hodně zlepšila, moje motivace kreslit se hodně zvýšila a opravdu mě bavilo mít tolik času na kreslení. 

A co se bude dít dál?

Výsledky mého rezidenčního pobytu budou vystaveny v listopadu jako součást kreativního festivalu v Regensburgu. Jinak kreslím dál a dál, po studiu průmyslového designu bych chtěla studovat ilustraci.

Co si obecně myslíš o uměleckých rezidencích? Je to dobrý způsob, jak se navzájem poznat a motivovat?

Myslím, že je to opravdu úžasné! Protože jste dlouho mimo svůj každodenní život a v jiném prostředí, nacházíte zcela nový a hlubší přístup k umění. Je také skvělé potkávat nové lidi s podobnými zájmy, setkávat se s nimi a vzájemně se motivovat.

Díky rezidenci jsem přesně zjistila, co mě inspiruje a v čem jsem dobrá. Také jsem zlepšila své dovednosti. A prostřednictvím kontaktu s Honzou Chabrem jsem se rozhodla jako svou bakalářskou práci navrhnout deskovou hru.

Prozraď na závěr něco osobnějšího: Která místa, kavárny, hospody se ti v Plzni zalíbily? A naučila ses něco v češtině?

Zamilovala jsem si Pappa Coffee. A bar na Americké ulici, něco s M, ale na název si teď už nevzpomenu J Asi jediná věc, kterou jsem si v češtině zapamatovala, je: „nebezpečné zvíře“ (byli jsme v zoo) J

Partneři