Rozhovor s rezidenčním umělcem Jonasem Höschlem

Jonas Höschl je fotograf, pocházející z Regensburgu – partnerského města Plzně. Studuje na umělecké škole v Mnichově a v Norimberku. Umělecké rezidence projektu kultur kontakt kreativ se zúčastnil během dvou týdnů v srpnu 2021, které strávil poznáváním Plzně a české mediální scény.

Jonasi, o čem je tvůj projekt?

Během svého času tady jsem navštívil několik místních redakcí – regionální televize i deníku, kde jsem mluvil s novináři o jejich práci a podíval se do archivů. Zajímaly mě články z listopadu 1989, způsob, jakým tehdejší (ještě nesvobodná) média referovala o Sametové revoluci.

Umíš česky?

To bohužel ne, ale pro můj záměr to není podstatné. Chci z novin udělat velkoformátové snímky, kde bude poznat layout, nebo obrazové zpravodajství tehdejších událostí. V redakci Plzeňského deníku se mi navíc věnovala jedna redaktorka, která mi toho dost přeložila.

Setkal ses kromě ní s dalšími Plzeňany?

Ano, mluvil jsem s řadou místních umělců. Byl jsem na výstavě v městské galerii autorů Michala Škody & Petra Demeka, další mi představila moje matching-partnerka Markéta Čekanová (pozn. red. – plzeňská spisovatelka a novinářka).

A jaká místa v Plzni jsi ještě navštívil?

Fotil jsem v Dinoparku. To je taková moje specialita, se kterou jsem začal na předchozí rezidenci v Itálii. Když jsou někde dinosauři, sbírám o tom materiály. Co z toho bude, ještě sám nevím J Jinak jsem velký fanoušek Pilsner Urquellu, tak doufám, že se stačím ještě podívat i do pivovaru. A pak bych moc rád ochutnal vyhlášenou českou svíčkovou!

Co tě na Plzni upoutalo?

Je svým charakterem podobná Regensburgu. Podle četných pomníků a památníků, na které jsem tu narazil, je poznat, že má pohnutou historii. Myslím, že je to velmi zajímavé město.

Kdy uvidíme výstupy tvojí práce?

Odvážím si s sebou spoustu materiálu a nápadů, které musím teprve zpracovat. Finální výstup budu prezentovat v DEPO2015 na festivalu příští rok na jaře (pozn. red. – duben 2022).

Partneři